“Rigmor” i alpacca og silke

Min nyeste sweater/tee model Rigmor” fra PetiteKnit, strikket i Uldfeens Suri Alapcca + Mulberry silk – en tråd af hver, Blrv færdig her i weekenden.

Jeg var spændt på, hvordan farven ville virke, og det fik jeg at se, da jeg var inviteret af datter Helle og svigersøn Thomas over til Rosenfestivalen i Bogense søndag. Vi kunne ikke undgå at se, at den vakte opsigt! Og det er der nok ikke noget at sige til, for hvor mange 87-årige er modige (frække?) nok til at vælge sådan en “neon”-farve? Det er bare sjovt!

Den er super lækker, lun uden at være tæt eller for varm og med vilje strikket rummelig.

Og datteren blev over-lykkelig over at jeg kun havde brugt 3 af 5 indkøbte fed af suri-alpacca’en, for hun får som regel “resterne”! Så nu er det spændende, hvad hun vil lave med de 2 fed. Den tynde (100gr/600m) mulberrysilk havde jeg kun brugt 150 af, så der er 50 gr, som jeg gemmer til sammenstrkning med noget andet.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *